Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání Stupen narocnosti 2

Národními parky Brdy a Drawy(kánoe, zakázka)

« Zpět na výpis zájezdů

Polské řeky zařazené do nabídky nejsou divoké, dosahují obtížnosti ZW-WW1. Stačí umět zastavit v rychlém proudu před napadanými stromy nebo jinou překážkou v řečišti.

Proč se těším já…

Máte duši romantika nebo chcete na nějaký čas zpátky do lesů, jak zpívá Žalman ve své písni? Pak jsou pro vás Brda a Drawa v severozápadním Polsku tou správnou destinací. Obě řeky se tu kroutí mezi lesy a loukami a jen zřídkakdy je tento klid narušen hlasy a šploucháním pádel několika osamocených vodáků. I tábořiště jsou jednoduchá v duchu trampských zvyklostí, přesto mile překvapí zastřešeným kruhem lavic a stolů kolem ohně tak, aby posezení nezkazila ani nepřízeň počasí. Po civilizaci tu mnoho stop nenajdete, a tak se i z nákupu může stát pěkná procházka. Odpočinete si den na břehu jezera Dubie (nazývané též Adamowo) v městečku Drawno, kde se dají doplnit zásoby i zajít do hospůdky. Díky pomalu tekoucím řekám zvládne tento zájezd za normálního letního stavu vody i začátečník, je však lepší, když mu na kormidle sedí zkušený zadák, pro případ zvýšeného stavu vody. Až budete na lodi přejíždět z klidné hladiny jezera Dubie do řeky Drawy skrz vzrostlý rákos a pak vás najednou pohltí řeka schovaná ve stínu vzrostlých stromů, jistě si vzpomenete na film Cesta do pravěku Karla Zemana.
Spoluautorka zájezdu Jarka Hasnedlová.

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letPoznámka
0472 13.7. - 19.7.7550Kč7350KčUzavřeno Zakázka

Program dovolené na vodě:

1. Na vodácký zájezd odjíždíme v odpoledních hodinách z Prahy a nočním přejezdem do Polska míříme k řece Brdě.

2. V brzkých ranních hodinách dorazíme na místo. Není třeba spěchat, a proto je dost času na klidnou snídani a přípravu svačiny, která se bude cestou hodit. Nedaleko je sice i malý obchůdek, ale s nejistou otevírací dobou. Po klidné přípravě a zopakování bezpečnosti splouvání se vydáme vstříc 17 km Brdy s obtížnosti do WW 1-, přesto po celou dobu řeka mírně teče a nečeká nás jediný olej. Menší rychlost proudu je vynahrazena romantickými meandry ve smíšených lesích, přecházejících v borové. Zastavíme na příjemném odpočívadle s přístřeškem, stoly a lavičkami, pravé to místo pro naši svačinu. Odpoledne přijedeme do nevybaveného, leč hezky upraveného tábořiště, kde nechybí všudypřítomné přístřešky. Je tady pumpa s pitnou vodou, mobilní toalety a jakási přírodní sprcha. Opodál je pak malý obchůdek se základními druhy nápojů a potravin - včetně teplých párků. Pro dlouhé večery je připraveno ohniště.

3. Pokračujeme po Brdě dalších 14 km s podobným charakterem koryta. Přibývají pouze padlé stromy, které však zasahují do řeky pouze zčásti a způsobně na ně upozorní cedule pro vodáky. Přesto je již třeba být ve střehu, protože chvíle zaváhání může být ihned potrestána. Na oběd budeme stavět nedaleko příjemného restaurantu ve statku, kde lze zahnat hlad. Po dojezdu nás čeká nakládání a přesun k řece Drawa (3 hodiny). Cestou není čas stavět na jídlo ani nákup, to vyřešíme až následující den v městečku, u kterého budeme dvě noci spát. Večeře je z vlastních zásob, nebo ve městě, kde je ovšem po 20.00 hodině už obtížné něco najít. Přímo v kempu je potom nálevna, která zavírá kolem 22.00 hodiny. Součástí kempu jsou sprchy.

4. Volný den na vodácké dovolené. Čas u jezera se dá strávit příjemným lenošením, průzkumem jezera, ať už pěším či lodí, případně procházkou po městě, ze kterého na vás dýchne atmosféra dávno zašlé slávy zapomenutého letoviska. Pokud se sejde dostatek dobrovolníků, dá se zahrát i volejbal.

5. Ráno po snídani nasedáme na 1. úsek Drawy, nezapomeňte na svačinu a dostatek vody. První zastávka ještě umožní zakoupit typickou „zapiekanku“, hranolky či podobná rychlá jídla, dále však už poslouží jen vlastní zásoby. Cesta není dlouhá, přesto může 17 km WW 1 trvat i sedm hodin. Četné přírodní překážky, mnohdy vytváří zajímavý slalom a prodlouží tak skutečnou dráhu o několik kilometrů. Odpoledne dorazíme na zcela nevybavené tábořiště, kde jsou pouze mobilní toalety, říční voda a ohniště. Autobus nám sice přiveze sud s pitnou vodou pro všeobecné použití, ale pro vlastní potřebu je vhodnější nabrat si zásobu vody v předchozím kempu. Nelze to zaručit, ale je téměř jisté, že už večer, nebo alespoň po ránu, dorazí pekař nabízející výborné pečivo.

6. Ráno po snídani a balení pokračujeme dále vodami Drawy. Sice máme již nejobtížnější část toku za sebou, přesto je dobré mít se na pozoru. Dobrodružné radovánky předešlého dne, mohou stále přinést do cesty několik překážek hrozících „wywrotkami“. Tato etapa je nejdelší z celého týdne a měří 25 km (WW 1). Dostatek času nás nenutí vůbec spěchat, ale zcela nutné je, aby vaše lodě byly vybaveny jídlem a pitím, protože možnost nákupu je mizivá. Zastávek na svačinu bude dostatek, podle potřeby a nálady. Ti co dojedou vyčerpáni, avšak stále s dostatkem polské měny, budou v cíli odměněni. Nejlepší příležitost, jak se zbavit posledních „zlotůvek“ je v místním kiosku, kde seženete i pstruha. Po naložení lodí a občerstvení začneme přípravu na noční přejezd domů.

7. V ranních hodinách příjezd do Prahy a ukončení vodáckého zájezdu. 

 

Cena dovolené na vodě zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel a vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, kempovné, informační materiály, poplatek za sjezd Drawy a služby průvodce na vodě. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Brda a Drawa jsou velice meandrující a členité řeky. Zájezd je vhodný pro děti nad 10 let, ale pouze na lodi s dobrými vodáky.

Poznámka:

Na sjezd používáme plastové otevřené lodě, nárokovat konkrétní typ lodi je možné pouze do 30 dní před odjezdem. Typy lodí se přidělují až na akci. U vícedenních sjezdů mohou ucelené posádky požadovat konkrétní typ lodi za příplatek 50,- Kč, u zahraničních zájezdů je možno nárokovat typ lodi zdarma. To se nevztahuje na lodě Samba 4,5 (Sambu 5,2 nepůjčujeme), které vám s ohledem na jejich neskladnost a snížení kapacity celého zájezdu i na zahraniční zájezd půjčíme za příplatek 50 Kč/den. Na jeden zájezd můžeme dát pouze 6 lodí tohoto typu. Konkrétní typ lodi požadujte před uzavřením cestovní smlouvy, pokud je konkrétní typ k dispozici, zaznamená vám VaTC HONZA, s. r. o., uznání požadovaného typu lodi do požadavků na cestovní smlouvě. Přednost při výběru lodě na zájezdu mají účastníci s přihlášeným porcelánem a účastníci s provedenou rezervací konkrétního typu lodi. Stabilnější lodě přidělujeme přednostně začátečníkům.

 

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

 

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy. V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách.Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2020.

Nástupní místo

Praha, Hradec Králové.

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
047213.7. - 19.7. Všeobecné informace Informace k zájezdu