Vodní turistika Běžná nenáročná turistika a koupání FotoalbumStupen narocnosti 2

Kaňony a krasové řeky Chorvatska II,Baraky a Pálav

« Zpět na výpis zájezdů

Pro ty, kdo se raději než na procházky po národních parcích soustředí na vodní turistiku, jsme z programu Chorvatských řek vypustili turistiku v oblasti Plitvických jezer, naopak jsme přidali krasovou řeku Korana s četnými vodními stupni.

Proč se těším já…

Příjemně tekoucí slovinská Kupa se svými kamennými stupni vás okamžitě nechá zapomenout na noc v autobuse. Úžasná Mrežnica – řeka, kterou jsem si zamiloval pro její rozmanitost, čistotu, absenci civilizace a také kvůli skvělému koupání na jejím středním toku. Korana, která v prvních kilometrech vytvoří desítky nízkých stupňů, vypadajících jako sluncem zalité vodní schody, posléze teče krásnou soutěskou a stupně jsou stále vyšší a vyšší. Na Mrežnici a Koraně navíc pozorujeme vodní želvy. Bosenská Una – vodnatá řeka plná zvláštních spodních proudů a krásných peřejí a na závěr vodáckého programu překrásná Zrmanja s typickými vodopády. Kombinace řeky, moře, hory je prostě úžasná. I když se spí v příjemných kempech, já se nejvíce těším na tábořiště u řeky Mrežnice, kde se dá posedět u ohně a kde je v noci opravdová tma. Těším se i na speciality v místních hospůdkách a také na chorvatská vína, kterým jsem přišel na chuť. Zájezd doporučuji všem lidem, kteří mají rádi léto, vodu a přírodu, bez ohledu na věk a vodácké dovednosti.
Spoluautor zájezdu Sláva Semorád

RezervaceTermínZákladní cenaCena pro děti do 15 letCena dítěte na porcelánuPoznámka
8411 18.8. - 26.8.9450Kč8950Kč8150KčUzavřená kapacita

Program dovolené na vodě:

1. Na vodácký zájezd odjíždíme v odpoledních hodinách z Prahy, nočním přesunem míříme do Slovinska k řece Kupě.

2. V brzkých ranních hodinách zastávka na pumpě (doplnění vody na snídani, WC). Dojezd na místo startu na řece Kupa (není ničím vybaveno), autobus povinně stojí, my dospáváme zkroucenou noc, snídaně, příprava, instruktáž a náš první den vodácké dovolené začíná. 17 km WW1-2 Kupy, hezké čisté řeky, tvořící hranici Slovinska a Chorvatska. Pohodová místa střídají peřejky a stupně s možností koupání, krásné a tiché zalesněné údolí vám navodí příjemnou pohodu. Odpoledne přejezd do Chorvatska (2-3 hodiny) a ubytování kempu. 2 dny v klasickém autokempu, se standardní výbavou.

3. Ráno přesun na start nedaleké řeky Korany. Té, která odvádí vodu ze slavných Plitvických jezer. My ovšem začínáme níže od Plitvic a vyjedeme na krásnou čistou řeku s častými stupínky, koupáním, kde je možné vidět užovky, želvy nebo všude přítomné rybky. Úsek je poměrně dlouhý, přes 20 km WW1-2, proto uděláme přestávky na svačinky, abyste nám nevyhládli. Po cestě do kempu možno doplnit zásoby a připravit se tak na následující noc bez autobusu.

4. Ráno po snídani se přepravíme na start řeky Mrežnice a vydáme se vstříc jedinečné zábavě. Skoky a stupně, vodopádky, skluzy, koupání v čisté vodě, či přítomnost želv, vás nechají zapomenout na to, kolik vám je let. 3-4 hodiny WW1-2 vás potěší na duši, protože přírodní aquapark kaňonu Mrežnice je k tomu přímo stvořen. Dojedeme na tábořiště, uděláme oběd a připravíme vše na další jízdu a noc bez autobusu. Pro dobrodruhy stačí spacáky, stan (i bez stanu), něco na převlečení. Účastníci si nemusí brát zásoby jídla. V cíli nás čeká krásné tábořiště, zvelebováno naším chorvatským kamarádem, který vás napojí, nakrmí a pohladí slovem (platit možno v eurech). Lze využít i tři exotické "Robinsonovy" boudičky (příplatek 5 Euro/os.). Tato odpolední plavba je již klidná, tvořena mnoha stupni, na které budeme jen my a příroda.

5. Ačkoliv se vám nebude chtít opustit oázu klidu a pohody, vyrazíme na druhý úsek Mrežnice, podobný předchozímu. Kromě zastávky na svačinku, se zastavíme na pěkném koupacím místě. Pak už budeme vyhlížet první most, kde čeká autobus. Naložíme lodě a po dnech bez civilizace dokoupíme zásoby a přejedeme do kempu v Bosně (3 hodiny). 2 dny v příjemném kempu, WC, pitná voda, sprcha, krytý přístřešek, nedaleko hospůdka s terasou zasazenou nad ostrůvky řeky Uny, prima posezení za přijatelné ceny.

6. Ráno přejezd na start Uny. 20 km WW1–2(3), říční ostrůvky, čistá smaragdová voda, hluboké zalesněné údolí a turisticky klidná řeka, která pro vás bude hezkým svezením. Při cestě do kempu možno zájemce vysadit v Bihači, aby si nakoupili a nasáli atmosféru muslimské části Bosny (pěšky do kempu cca 3-4 km).

7. Ráno přejezd na řeku Zrmanja. Vyvrcholení našeho vodáckého putování. Uvidíme další místa, která se díky "mayovkám" ze 60. let 20. st. stala nesmrtelná. Pohádkový kaňon, smaragdová voda, průhledná do několika metrů, tichá místa se střídají s mnoha stupni a peřejkami. Dva vodopády, vyšší (12 m vysoký) překonáme pomocí lan, druhý vybízí ke skokům a koupání. V cíli naložíme lodě a můžeme se občerstvit v místních hospůdkách. Návrat do kempu.

8. Poslední den vyrazíme na pěší výlet do NP Paklenica. Místní oblast je v létě velmi horká, proto je důležité, kromě vhodné obuvi a oblečení, si vzít s sebou hlavně dostatek tekutin. Vyplatí se vyrazit již v 5.15 ráno a za příjemného chladu vystoupat krásnou divokou soutěskou Malá Paklenica a přivítat svítání. Následují náhorní plošiny, rozkvetlé louky a zbytky starých usedlostí. Možno vystoupit i na pověstnou horolezeckou skalní stěnu Aniča Kuk. Zpáteční cesta je sestupem skrz Velkou Paklenicu, která předsatvuje "Mekku" skalního lezení. Po úbočí pohoří Velebit, kterého je Paklenica součástí, se pak vrátíme do kempu (okruh má okolo 20 km, cca 6-8 hodin). Pro děti, nebo ty, kteří mají problémy s náročnějšími výlety, doporučujeme koupání u moře nebo výlet do méně náročné Velké Paklenice s jeskyní Manita Peč (poplatek do NP 50 Kn/os. jeskyně 20 Kn/os., studenti s průkazkou a děti mají slevu). Odpoledne balíme, vyhodnotíme naši vodáckou dovolenou a vydáme se na noční přejezd domů.

9. V ranních hodinách příjezd do Prahy.

Cena dovolené na vodě zahrnuje:

Dopravu autobusem s vlekem na lodě, zapůjčení a dopravu lodí, pádel a vest, převoz osobních věcí po dobu jízdy na vodě, kempovné, informační materiály, služby organizátora zájezdu a zapůjčení padesátilitrového barelu na loď. Cena zahrnuje i pojištění poškození či ztráty zapůjčeného materiálu při plnění stanoveného programu.

Nároky:

Je to jízda na turistických řekách s řadou přírodních stupňů, doplněná o letní radovánky a koupání. Cesta je vhodná pro děti nad 10 let, ale pouze na lodi s dobrými vodáky.

Poznámka:

Jedenkrát se nocuje na tábořišti, kde není k dispozici autobus, a věci na noc se převážejí na lodích v zapůjčených padesátilitrových barelech. V případě nízkého stavu vody na řece Korana se rozloží sjezd řeky Mrežnice na tři dny. Na sjezd používáme Baraky a Pálavy - Pálava se slevou 200,-.

Cena nezahrnuje:

Místní poplatky za individuální sjezd řek. Sjezd Zrmanji poplatek cca 12 EUR, vstupné do NP Paklenica.

 

Jednotlivci na zájezdech:

Bez druhého člena posádky do lodi se mohou přihlašovat na vodácké cesty 2. stupně náročnosti pouze zkušenější zadáci nebo méně zkušení háčci menší postavy. Bezpečně jezdit na náročnějších řekách s nezkušeným háčkem (nad 70 kg) nemůže ani náš průvodce, těžší účastník tak může loď singlovat, nebo si předem (se zasláním smlouvy) objednat kajak. Pokud bude na zájezdu přihlášeno více jednotlivců, budou spojeni do posádek na základě rozhodnutí průvodce. Nelze nárokovat jízdu na lodi s průvodcem.

 

Způsob přihlášení:

Pokud vodácký zájezd není obsazen, můžete si vyřídit rezervaci, která platí deset dní, nejdéle však do jednoho měsíce (u víkendových vodáckých zájezdů do dvou týdnů) před konáním zájezdu. V odůvodněných případech a ve lhůtě delší než 50 dní před odjezdem je rezervaci na dovolenou možno prodloužit o dalších deset dní.

Můžete si otevřít odkaz cestovní smlouvy. V novém okně s tiskopisem cestovní smlouvy, si vyberete kliknutím na aktivní šipku požadovaný zájezd. Výběrem se vám automaticky vyplní údaje o zájezdu, jeho název, termín a cena v cestovní smlouvě. Pak již nic nebrání si cestovní smlouvu vyplnit, dát formátovat pro tisk, vytisknout a podepsat.

Cestovní smlouvu je nutné doručit podepsanou, výhradně na tiskopise VaTC HONZA, s.r.o., a to poštou, faxem, naskenovanou e-mailem nebo osobně. Doporučujeme uzavírat cestovní smlouvu nejpozději dva až tři měsíce před odjezdem na vícedenní vodácké dovolené, jeden měsíc před odjezdem na kratší vodácké zájezdy. Veškeré změny v cestovní smlouvě nebo voucheru řešte včas. Platným dokladem účastníků zájezdu je poukaz-voucher. Společně s voucherem zákazník obdrží i podrobnější informace k objednanému vodáckému zájezdu, které jsou také ke stažení u jednotlivých dovolených na vodě.

Další informace naleznete v našich Všeobecných smluvních podmínkách.Všechny informace najdete souhrnně v našem katalogu vodáckých zájezdů Cesty 2018.

Nástupní místo

Beroun, Praha, Brno

Podrobné pokyny k zájezdu

ZájezdTermínObecné informace pro danou skupinu zájezdůInformace jen pro daný zájezd
841118.8. - 26.8. Všeobecné informace Informace k zájezdu